Mit kell tudni a romantikus lakberendezési stílusról?
A romantikus lakberendezési stílus egyfajta újjáélesztése a romantika korának. A 18. századi korstílus az addig népszerű klasszicizmussal fordult szembe, most pedig, hogy a minimál stílus kezdi átvenni az uralmat a lakberendezések terén, a romantika ismét előkerült. Hiszen a sok lecsupaszított, egyszerű élettér után ki ne vágyna egy kis díszre, egy kevés csipkére, kellemes színekre és változatosságra? A romantika épp ezt jelenti: vágyódást, valami új, valami más felé.
A romantika nem azt jelenti, hogy fogjuk a minimalista lakásunkat, és teleszórjuk apró, míves csecsebecsékkel. A romantikus stílushoz nem elég a szem: a szív és az egyéniség is teret kell, hogy kapjon. Természetesen, mint minden máshoz, a romantikus lakberendezéshez sem árt tudni a jó ízlés határait, különben könnyen áteshetünk a ló másik oldalára, egyenesen a barokk túldíszítettségébe.
A romantika színei
A hölgyek számára sokszor egyértelműnek tűnik, hogy a romantika színe a rózsaszín halvány árnyalata, esetleg a mélybordó. A romantikus stílus azonban ennél jóval gazdagabb színek terén is. Aki ebben érzi otthon magát, válasszon bátran halványkéket, törtfehéret, bézst, de akár vaníliasárgát vagy mentazöldet falfestéshez. Bordóval vagy királykékkel csak hatalmas ablakok mellett érdemes próbálkozni: a sok természetes fény jót tesz a sötétebb színeknek, egyfajta csillogást ad nekik, sötét lakásban viszont túlságosan nyomasztóan hatnak.
A hálószobák és a nappali egy-egy falát bátran vonjuk be klasszikus mintájú tapétával, melynek alapszíne beleolvad a többi fal színébe, a mintázata azonban kiragadja közülük. Használhatjuk a tapétát a teljes falfelületen, de épp olyan látványos, ha csak egy vastagabb sávot díszítünk vele középen. Tapéta helyett használjunk bátran óriási, kézzel szőtt faliszőttest is. Minél részletgazdagabb, annál jobb, és remekül szigetel. A faliszőttest azonban érdemes úgy kezelni, mint egy festményt: ne legyen akkora, mint a fal, de legyen elég nagy ahhoz, hogy magára vonja a tekinteteket.
A világos színű falak bármelyike mellé válasszunk bátran barna, fehér vagy karamell színű bútorokat, de a legjobb, ha ötvözzük a kettőt. Egy vaníliasárga szobában a karamellszínű kanapéról kellemes látvány lesz a szemnek a fehér könyvespolc és dohányzóasztal. A barnás színek mellett ne ijedjünk meg az arany díszítésektől sem!
Romantikus bútorok
A romantikus lakberendezési stílust kétféleképpen lehet a lakásba csempészni: hosszadalmas munkával felkutathatók bizonyos 18. századi (eredeti) bútorok, kelmék és ülőalkalmatosságok, de aki a könnyebb és olcsóbb utat választja, annak szüksége lesz a kreativitására. A másik út ugyanis a bútorok és textíliák öregítése. A jelen korban számos különböző külsejű bútorral találkozhatunk: amennyiben az egyikük elnyerte tetszésünket, de színében vagy állapotában nem illik bele a lakásunk stílusába, könnyen „antikolhatjuk”. A dekupázs és egy festés utáni finom csiszolás csodákra képes – csak ne vigyük túlzásba.
Anyagok, textíliák a romantikus stílusból
A világos színek használata mellett rendkívül kontrasztos és kedvelt az öntöttvas használata. Lehet az fogas, karnis, vagy baldachin (ami mellesleg lélegzetelállítóan mutat a hálószobában és a boltíves átjárók fölött), a fekete öntött vas az, ami nem hiányozhat egy romantikus stílusú otthonból. A bútorok többnyire tömör fából készülnek, a textíliák az igazán változatosak. Függönynek magas ablakokhoz a damaszt a legjobb: vastag és szépen omlik le a súlya miatt. Világos fal mellé bátran válasszunk bordó, mélykék vagy olajzöld függönyt, főleg, ha az alján és a tetején van némi arany vagy ezüstös hímzés. A hímzéssel azonos színű kötelet válasszunk a függönyök elkötéséhez. A baldachin azonban legyen lány, puha tapintású anyag: akár egy könnyed vászon, vagy puha selyem, a lényeg, hogy nyugodtan lógjon le a földre. Ami az ágyneműt illeti, használjunk bármit, ami kényelmes számunkra, de a legelőnyösebb, ha pamutot vagy egyéb könnyed vászon ágyneműt választunk. Az ágyat mindig ágyazzuk be, így fogja elvinni a prímet a hálószobába lépve. Válasszunk azonos színű függönyt, ágytakarót és díszpárnát, azonban az utóbbiból helyezzünk el az ágyon néhány kirívó mintával vagy színnel bíró darabot is. Az ágytakaró legyen vastag és nehéz, szélei súrolják a földet. Ebből is kapható 18. századi, vagy készíthetünk mi magunk hasonlót.
Dekorációk és kiegészítők a romantikában
A romantikában minden használati tárgy, ami felett már elszállt az idő, új funkciót kap. Így lesz egy régi bicikliből mesés virágállvány, az „ócska” fémvödörből pedig csinos esernyőtartó. Használjunk bátran fonott kosarakat, tálakat és vázákat az asztal vagy a konyha díszítésére, de ne feledjük az üveget, ólomüveget sem! A tükröket kiemelhetjük egy széles, díszített sarkú kerettel, és ne ragadjunk le a szögletes formánál, variáljuk akár lakáson belül is az ovális és kör alakú tükrökkel. A fürdőkád legyen hatalmas, régi stílusú, amiben egy ember kellemesen ki tud nyújtózni. A legjobb, ha a kádunk nem beépített, hanem cirádás kis lábain áll a fürdőszobában. Régies, arany színű csaptelepet válasszunk, és nem baj az sem, ha a csövek láthatóak: fessük azokat is arany színűre! Mindehhez már csak lágy, meleg fényű izzókra lesz szükség – na és persze az elmaradhatatlan, hatalmas csillárra az előszobába, az étkezőbe és a nappaliba.
A romantikus stílust érdemes jó alaposan áttanulmányozni, mielőtt belevágnánk. Akár önmagában, akár más stílussal ötvözve kívánja használni, mindenképpen bámulatosan fog mutatni. Meghittséget, nyugalmat áraszt a maga bájos eleganciájával. A ház vendégei le lesznek nyűgözve, ez garantált!
Most őszintén........ Ön szerint talál még valahol ilyen eszméletlen jó ágyneműket, ágytakarókat, díszpárnákat?
Tetszett a cikk? Kérünk egy megosztást! Köszönjük.