Barion Pixel

Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Az ovis ágynemű mosása

2020. 03. 03. 12:26:39 Bóné-Bóza Anikó

Ovis ágynemű mosása

Friss óvodás gyermek szülőjeként bizonyára Önben is felmerült, miben más az óvodai ágynemű, mint akár az otthoni. Milyen gyakran mossa? Mivel érdemes? Milyen esetekben kell eltérni a megszokott ritmustól? Ezekre a kérdésekre válaszolunk ma.

Az óvodában, ahol jóval több gyermek fordul meg, mint egy átlagos családi házban, nagyobb szerepe van a higiénia fontosságának is, különösen most, amikor a vírusok miatt is aggódnunk kell. Természetesen az alapvető dolgokat, mint a kézmosás és a „helyes” tüsszentés, köhögés, valamint orrfújás, megtanítják a gyermekeknek, azonban van, ami a szülő feladata marad – a mosás.

Van élet a ruhákon túl is

Sokan hajlamosak megfeledkezni arról, hogy a gyermek az első napján vitt magával egy csomagot. Ebben a csomagban lapul a saját ágyneműje, kedvenc kispárnája, de az ovis zsákja is, amelybe minden nap bepakolja az utcai ruházatát, és amelyből előveszi a benti, kényelmes ruháit.  Persze ezek rögvest háttérbe szorulnak, mihelyt bekövetkezik az első kis baleset, vagy amint egy kissé nedvesebb délelőtt után sétálni mennek a gyerekek. A sáros, nedves, ételmaradékos ruhák mindig elsőbbséget élveznek, hiszen látható szennyeződésekről van szó. De mi a helyzet a többi mosandóval?

Heti egy mosás minimum

Hetente egyszer érdemes beiktatni egy mosónapot, amikor minden óvodai textíliát (ágyneműt, zsákot, tornazsákot stb.) hazaviszünk és kimosunk. A legtöbb szülő ezt péntekre időzíti, így a hétvégi mosás keretein belül megejthetik az óvodai holmik tisztítását is. Azt azonban fontos megemlíteni, hogy az ovis dolgok alaposabb tisztítást igényelnek az egyszerű utcai ruháknál. Ahol ugyanis több, mint 30 gyermek mozog különböző városrészekről, különböző közlekedési eszközökkel, ott a vírusok terjedésének is nagyobb esélye van. Influenzaidőszakon kívül elegendő hetente egyszer mosni, azonban fontos, hogy a megszokott mosószerhez és öblítőhöz adjunk gyerek- és bőrbarát fertőtlenítő adalékot.

Mikor térjünk el a megszokottól?

Amikor a gyerkőc még a beszoktató időszakot tölti, vagy éppen nehezebb hetek várnak rá (pelusról leszokás, családi problémák stb.), érdemes a lepedőt minden nap hazavinni kimosni, és helyette már aznap bevinni akár egy újat. Jó, ha van bent alapból egy tartalék lepedő és ágynemű szett ilyenkor, így az óvónők azonnal ki tudják cserélni, ha szükségessé válik.

Influenza-szezonban, illetve az évszakváltásoknál érdemes sűrűbben mosni és fertőtleníteni a gyermek ágyneműjét, ugyanis ilyenkor gyakoribbak a vírusos megbetegedések, amelyek egy óvodában nagyon gyorsan terjedhetnek. Érdemes bevetni a tartalék ágyneműt és a pót-zsákot, a használt textileket pedig a hét közepén hazavinni kimosni, majd a hét végén, mikor a váltó szettet viszi haza, elvinni a tiszta és friss ágyneműt. Ilyenkor fektessen nagyobb hangsúlyt a benti és kinti cipők tisztántartására is, valamint félévente a kabátokat, overallokat is érdemes egy fertőtlenítő mosásnak alávetni.

A mindennapos, túlzásba vitt mosás gyengítheti az anyagot, ronthat a minőségén, így hamarabb is lesz szükség új darabra. A legtöbb esetben felesleges napi szinten mosni a gyermek ágyneműjét, meg kell találni az egészséges középutat a túlféltés és a hanyagság közt, de éppen ezért vagyunk mi, ezek a cikkek, valamint az óvónők és a védőnők, hogy tanácsokat adjunk, ha szükséges:)

 

Tetszett a cikk? Kérünk egy megosztást! Köszönjük.

 

 
Tartalomhoz tartozó címkék: Blog Tippek - Ötletek
blog comments powered by Disqus