Az eklektikát nevezhetnénk a művészek stílusának. Amennyire kuszának és összevisszaságnak tűnik, olyannyira alapos tervezést és jó ízlést igényel. De vajon mi ennyire bonyolult ebben az egyszerűnek tűnő stílusban?
Az eklektikus stílus elsőre kaotikusnak hathat. Azonban minél tovább nézzük az összképet, annál több közös pontot fedezünk fel a lakás bútorai, kiegészítői közt, majd rájövünk, miért tűnik ez a káosz mégis otthonosnak – mert minden így van megtervezve. Mert bár különböző korok különböző bútorai, anyagai, stílusai ötvöződnek az eklektikus lakás berendezésén, mégis harmonizálnak egymással. Ezt a módszert nem akkor kell választani, ha nem tudunk dönteni a többi stílus között. Az eklektikához stílus kell, szem, és érzék. Nem elég gyűjtögetni mindent, majd szétszórni a lakásban. Tervezni kell, megfontolni, és csak azokat megtartani, amikre valóban szükségünk van, és ami passzol minden máshoz is. Az eklektika egy gyönyörű, hívogató káosz.
Az eklektikus stílus színei
Nehéz általánosítani ebben a témában, hiszen az eklektika mindenkinek mást jelent. Van, akinek a skandináv életstílust egy kis francia eleganciával, van, akinek ipari hangulatot, glamouros sikkel finomítva. Van, aki csak egy modern belvárosi lakást szeretne a spanyol mediterrán izgalmával fűszerezve. A legfontosabb, hogy meg tudjuk fogalmazni, mi az, amit szeretnénk. Milyen hangulatra vágyunk, milyen összképre? Ezek után kezdjünk el kutakodni, utánaolvasni a stílusoknak. Az ötleteinket jegyezzük fel egy füzetbe, készítsünk pinterest-táblákat, vagy hangulattáblákat (moodboard).
Fontos, hogy a különböző stílusokat összekapcsoljuk valamivel. Ez lehet akár az anyag, vagy a színvilág is. Idézzük fel magunk előtt álmaink otthonát, és soroljuk fel a színeket, amik uralják a teret. Ezek után minden lakberendezési tárgyat, kiegészítőt, bútort vagy díszítést igazítsunk az általunk felsorolt és vágyott színekhez.
Fontos, hogy 3-4 színnél többet ne vegyítsünk a lakásban, hogy elkerüljük a színkavalkád érzését.
Célszerű, ha a nagy, hangsúlyos bútorokat (könyvszekrény, kanapé, fotel, ágy, konyhabútor stb.) azonos színbe öltöztetjük. Ezzel a színnel kell, hogy kontrasztot alkosson a falak és a padlózat színe. A kiegészítők visznek igazán színt és harmóniát az egészbe.
Példa az eklektikus lakberendezésre:
Képzelje el a következőt: egy galambszürkére festett fal, az egyik nagyobb ablak párkánya széles paddá alakítva. Az ablak két szélét hófehér könyvszekrény keretezi, tele a kedvenc könyveivel. A szélesített párkányon királykék huzatú, vastag, puha párna nyúlik el. A kék és zöld színű díszpárnák egymás mellett hevernek az ablak szélének támasztva, és egy puha, galambszürke horgolt pléd lóg le a fekete parkettán pihenő, hófehér műszőrme szőnyegre. Az étkezőasztalon díszelgő zöld váza tükröződik az asztal üvegfelületén, és a fémszürke székek puha ülőpárnáján visszaköszön a királykék.
Tetszik? Akkor már el is kezdheti összevadászni az elképzelt szoba elemeit.
Nem igazán illik Önhöz? Semmi baj, ez csak egy példa, az eklektikusban az a jó, hogy semmi nem kötelező, teljesen szabadon válogathatja össze az elemeket.
Az eklektikus stílus anyagai
Az eklektika nem csak a különböző korokat és stílusokat igyekszik kontrasztosan összeválogatni, hanem ezzel harmóniában a különböző anyagokat is. A nehéz fa és a hűvös fém is kiválóan kombinálható üveggel, a fém a világos faanyagokkal, mint amilyen a nyír és a fenyő, de a kovácsoltvas is jól mutat a mahagóni és a tölgy társaságában. Az üveg-fa kombinációhoz remekül passzol a kő, mint díszítőelem, a kovácsoltvas és a tölgy párosához azonban – a mediterrán jegyében – jobban illik a terméskő.
Világítás az eklektikus stílus jegyében
Ne féljünk a kontrasztos dolgoktól a világítás szempontjából sem. Egy világos, modern-romantikus stílusú lakásban kiválóan mutat egy régebbi romantikus időkből származó, vagy arra hajazó csillár. Lámpákból is rengetegféle van: plafonról hosszan lelógó, álló- és olvasólámpa, a különböző korok és stílusok jegyében – ez legyen tehát az utolsó, amit a már elkészült eklektikus stílusú lakáshoz hozzáadunk. Fontos, hogy a lámpák ne csak nappal mutassanak jól a lakásban, de este is kellően hangulatos fényárba vonják az enteriőrt.
Tetszik az eklektikus stílus?
Látogasson el weboldalunkra, és találja meg az otthonából hiányzó darabot akár a lakástextíliák, akár a díszpárnák között!
Most őszintén........ Ön szerint talál még valahol ilyen eszméletlen jó díszpárnákat és takarókat?
Tetszett a cikk? Kérünk egy megosztást! Köszönjük.