Vehetünk szép bútorokat, csodálatos textileket, lenyűgöző faliképeket, de a lakás leglátványosabb dekorációi akkor is az élő, burjánzó növények. Nem mindegy azonban, melyik típust választjuk, és azt hol helyezzük el. Ha nem megfelelő szobanövényt választunk, az rendszeres gondozás mellett is hamar elpusztulhat, vagy tönkreteheti az összképet.
A növény nem olyan, mint egy kép, amit kiteszünk és hosszú ideig ott marad: megfelelő gondozás és törődés mellett nő, változik, burjánzik, és teljesen megváltoztathatja egy-egy helyiség képét. Amikor növényt választunk, érdemes figyelembe vennünk az ő igényeit, és azt is, hogyan fog kinézni később – akkor is találunk neki megfelelő helyet a lakásban, ahol jól érzi magát és harmonikusan mutat? A növények sokszor nagyon érzékenyek, a fény mennyisége, a hőmérséklet, a víz és a pára mind-mind meghatározó részei az életüknek. Ahhoz, hogy a lakásban sokáig életben maradjanak, tudnunk kell megfelelő növényt választani a megfelelő helyre.
Válasszunk növényt a szoba fekvésének megfelelően!
Az északra néző ablakok nem kapnak közvetlen fényt, hiszen a nyári fény oda csak szórtan esik be, a téli fény pedig gyenge. Északi fekvésű helyiségbe vagy lépcsőfordulóba sötétebb levelű növényt érdemes választani, mint például a begónia, az aszparágusz, ciklámen, filodendron, a szobafutóka és a papucs-virág.
A keletre néző ablakot délig éri napfény, így a keleti fekvésű helyiségek sok napfényt kapnak, illetve gyakran sok meleget is, így melegtűrő, világos vagy élénkzöld levelű növényt válasszunk. Ilyen növények például az afrikai ibolya, a bromélia, hanga, mikulásvirág, anyósnyelv és a filodendron, valamint a páfrányok és a pálmafélék.
A nyugati fekvésű helyiségekben tart legtovább a nap, de már nem akkora erősséggel, így ide inkább a citrusfélék, leanderek, az azálea és a begónia valók, továbbá a fiatal vagy kissé kókadt növények, amelyeknek jól jön a kis „extra törődés”.
Amennyiben virágos növénnyel szeretnénk díszíteni a lakást, érdemes még bimbós állapotban elhozni, hogy tovább virágozzon a lakásban.
Fürdőszobai növények
A szobapáfrány élénk zöld színe nem csak színesebbé teheti a fürdőt, de megnyugtat, ellazít, és új erőre sarkall. A páfrány kifejezetten szereti a nedves, párás levegőt, így tökéletesen alkalmas bármelyik fürdőszobába. Ne tegyünk azonban alá vízgyűjtő tálcát, mert az alsó részen a gyökerei elpusztulhatnak. Ha tehetjük, akasszuk inkább fel, vagy helyezzük állványra, így a cserépből alábukva csodás dekoráció lesz majd.
A broméliafélék fiatalos, friss, nőies fürdőszobát varázsolnak nagy, zöld leveleikkel és színes virágaikkal. Nagyon magas a páraigényük, így ha nem fürdőszobában helyezzük el, gyakran permetezni kell a leveleit, hiszen minden nedvességet azokon keresztül szívnak fel.
A vízipálma, mint neve is mutatja, sok vizet igényel. Gondozása igen egyszerű: folyamatos bő vízre van szüksége, és fényből is beéri kevéssel, de örül a soknak is. A sok locsolás kimoshatja földjéből a tápanyagokat, így ezeket pótolni kell, de összességében nem egy kényes növény, élénkzöld színe pedig kifejezetten jó hangulatot teremt.
Szobanövények lustáknak és feledékenyeknek
Az anyósnyelv sem napfényből sem öntözésből nem kér sokat, ellenben gyorsan szaporodik és gyakorlatilag előuszíthatatlan. Csupán egy stabil, nagy cserépre van szüksége, és arra, hogy néha-néha eszünkbe jusson meglocsolni. Ha többet ültetünk egymás mellé, több cserépbe, akkor kifejezetten jól mutat nappalikban és étkezőkben.
A konyhába és a hálókba az agglegénypálma a tökéletes választás – ez is minél több, kis cserépben mutat jól. Hosszú szárain megülő ovális levelei bármilyen bútorhoz jól passzolnak, csak megfelelően kell tálalni. Egyenesen tilos túl gyakran öntözni, és bár kedveli a napfényt, sötétebb helyen is jól megvan. Szűk helyen gyorsabban fejlődik, így csak akkor kell átültetni, ha már „kifolyik” a cserépből. Ilyen strapabíró növények még a pirosló filodendron, a fodros pálma, a pletyka és a zöldike is.
A jól megválasztott szobanövény különleges és sokféleképpen variálható dekoráció, mely nem csak igényli, de meg is hálálja a törődést. Vidám zöldellése a lelkünket is felvidítja, hiszen jó érzés gondoskodni „valakiről”, és látni, hogyan nő és fejlődik.
Tetszett a cikk? Kérünk egy megosztást! Köszönjük.
Kapcsolódó cikkek: