Mindenki tudja, hogy fogkefét, farmert, alsóneműt és konyharuhát milyen gyakorisággal mosson vagy cseréljen, hiszen ezekkel érintkezünk egy nap a legtöbbször, illetve a leghosszabb ideig. Gondoljuk mi! Van viszont még egy dolog, amiről sokan hajlamosak vagyunk megfeledkezni, pedig életünk felét benne töltjük. Lássuk hát, mi a helyzet az ágyneműk és huzatok cseréjével!
Ahány ház, annyi szokás. – tartja a mondás, és ez bizony a hálószobára is igaz! Van, aki egy porszemet sem hajlandó megtűrni a lakásban, van, akinek hébe-hóba eszébe jut a takarítás, és akad, aki csak akkor hajlandó rá, ha már nagyon muszáj. Ha vendégeket várunk, természetesen a portörlés, porszívózás és felmosás elmaradhatatlan, sőt, sokszor a fürdőszobát is kezelésbe vesszük. Az ágyneműnket pedig egyszerűen csak pléd alá rejtjük, vagy rácsukjuk a hálószoba ajtaját!
Mennyire más érzés, amikor elmegy az ember egy szállodába, és minden este friss, ropogós ágyneműben térhet nyugovóra ugye? Mindezt úgy, hogy semmit nem kellett tenni érte: reggel otthagyta a széttúrt „szamárfészket”, este pedig vár a vetett ágy az illatos ágyneművel.
Vannak olyan elvetemültek, akik otthon is minden nap új ágyneműt húznak, de legyünk őszinték, a legtöbbünkre nem jellemző. Mennyi munkával, mosással, teregetéssel, hajtogatással járna! Szerencsére nem is kell minden nap ágyneműhuzatot cserélni.
Akkor milyen gyakran kell?
Az ideális eset egy arany középút lenne. Az ágyneműhuzatot érdemes hetente, de legkésőbb kéthetente kimosni, cserélni. A nyári melegben különösen fontos, hogy sűrűn mossuk, hiszen a sok izzadtság és elhalt hámsejt nem csak rengeteg vírus hordozója lehet, de igen könnyen kialakulhat tőlük asztma vagy ekcéma, illetve egyéb bőrirritációk. Betegségek (kiváltképp a tüsszentéssel, köhögéssel, orrfolyással járók, illetve a vírusos fertőzések) esetén tanácsos két-háromnaponta ágyneműhuzatot cserélni, a betegségből felgyógyulva pedig a komplett ágyneműt lehúzni, és magas hőfokon kimosni.
Ezeken felül, ha bármiféle egyéb szennyeződés kerül az ágyneműre, még ha csak egy kis kilöttyintett tea vagy kávé is az, azonnal cseréljük le! A meleg folyadékok az ágyneműbe ivódva tökéletes helyet teremtenek a bacilusoknak és a vírusoknak. Ezeket úgy tudjuk a legkönnyebben kiirtani hálószobánkból, ha a magas hőfokon történő mosás után egyszer átvasaljuk az ágyneműhuzatot. Ha lehetőségünk van rá, célszerű napos helyre fellógatni az ágyneműket és a huzatokat, lepedőket is mosás után. Az erős, közvetlen UV-sugárzás ugyanis megöli a vírusokat és baktériumokat, valamint megakadályozza szaporodásukat. Nem mellesleg pedig a kültéri teregetéstől kellemes "napillatú" lesz minden – ez jobb bármely öblítőnél!
+ 1 tipp, ha időt akar spórolni
A legtöbb háztartásban hétvégenként jut elég idő a takarításra, de mire végzünk a rendrakással, porszívózással, és a felmosással, már semmi kedvünk az egészhez (és még ebédet is kellene főzni). A saját egészségünk és a hálószobánk teljes tisztasága érdekében viszont ne feledkezzünk meg az ágyneműkről sem! Rendrakás előtt húzzuk le mindet, tegyük be a mosógépbe és mire végzünk a takarítással, már csak teregetni kell. Tavasszal és nyáron ez jóval egyszerűbb, hiszen a szellőztetés közben, vagy akár a kertben fellógatva gyorsabban száradnak a huzatok és lepedők, estére már újra fel is húzhatjuk, ha nincs kedvünk előkeresni a másik kedvencünket.
Akármennyire is rohanó világban élünk, és soha nincs semmire időnk, a saját egészségünkre mindig szakítsunk valamennyit. A tiszta, friss illatú ágyneműk között pedig az alvás is pihentetőbb és kellemesebb – így megalapozhatjuk a következő napra a jókedvet!
Most őszintén........ Ön szerint talál még valahol ilyen eszméletlen jó ágyneműket?
Tetszett a cikk? Kérünk egy megosztást! Köszönjük.